Relacja, wyniki i zdjęcia z zawodów na Żwirowni Owińska 2026-05-23

Czwarta tura rywalizacji o tytuł Wędkarza Roku mogliśmy rozegrać na Żwirowni Owińska dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Rozwoju Rekreacji i Ochrony Środowiska w Czerwonaku.
Od wielu lat Stowarzyszenie opiekuje się kompleksem stawów w Owińskach i faktycznie jak się tam pojedzie to widać, że gospodarz dba o teren i wodę.
Na zbiórce o godzinie 7:00 stawiło się 29 wędkarzy, w tym 3 juniorów i po 13 seniorów i weteranów.
Szybko przeprowadziliśmy losowanie. Najbliżej wiat swoje stanowiska mieli weterani, dalej byli juniorzy, a na końcu seniorzy. Czas tury wynosił 5h, łowiliśmy od 9 do 14.
Niektórzy z naszych wędkarzy mieli możliwość łowienia na tej wodzie wcześniej, a pozostali musieli przygotować taktykę bazując na informacjach kolegów. Żwirownia słynie z tego, że ich wody zamieszkuje wiele gatunków ryb. Są nawet pstrągi, które my wykluczaliśmy z naszych zawodów z uwagi na problemy z przeżywalnością. Jednak spora część zawodników liczyła na to, że wagę zrobią karpiami lub większymi karasiami bądź linami, więc postawiła na metody gruntowe. Jak się okazało ta taktyka nie przyniosła spodziewanych rezultatów, ponieważ w całych zawodach został złowiony tylko jeden karp o wadzę 2350. Ryba ta okazała się największą i jej łowcy Sebastianowi Siwkowi zagwarantowała nagrodę „Big Fish”. Skórę zawodnikom ratowała metoda spławikowa, która przynosiła w miarę regularnie ryby 15-25cm.
Jednak prawdziwą walkę stoczył nasz junior Wojtek Jankowski, który łowiąc na grunt zaciął bardzo dużego suma. Skąd wiadomo, że to sum, bo ryba przymurowała przy dnie i nie dawał się ruszyć. Walka trwała prawie 30 minut. Wojtek łowił na żyłkę o średnicy 0,30mm, więc tliła się nadzieja, że pojedynek zakończy się sukcesem. Parokrotnie nawet udawało mu się podciągnąć rybę pod powierzchnię wody, ale sum na więcej nie pozwalał. Niestety w pewnym momencie linka pękła i było po rybie. Na pewno emocje były, choć patrząc z boku widać było, że holowanie dużych ryb to dla Wojtka nie nowość, bo zachowywał spokój i robił wszystko by wyholować tak dużą rybę. Na pocieszenie Sebastian Siwek przekazał nagrodę za największą rybę Wojtkowi. Fajny gest Sebastian!
Innym przegranym może się czuć kolega Paweł Majchrzak, który przy podbieraku stracił bardzo dużego sandacza.
O 14:00 rozległ się sygnał kończący zawody i ekipy sędziowskie przystąpiły do ważenia ryb. Wyniki nie były imponujące. Złowiliśmy niecałe 40kg ryb ze średnią 1,4kg na zawodnika.
Na tej wodzie mamy jeszcze zawody w październiku, więc na pewno wszyscy wyciągną wnioski z tych zawodów i wyniki będą lepsze.
Najlepsi w sektorach:
Senior:
A – Marcin Ruciński – 2650 pkt.
B – Adam Bartkowski – 2860 pkt.
C – Sebastian Siwek – 3620 pkt.
Weteran:
A – Zbigniew Jędrys – 3130 pkt.
B – Leszek Raczyński i Przemysław Kopydłowski – 1800 pkt.
C – Marek Przewoźny – 3670 pkt.
Junior:
A – Maciej Wencka – 1740
Gratulujemy!
Pełne wyniki zawodów:
| Sektor | Stanowisko | Nazwisko Imię | Waga Ryb | Punkty sektorowe | Kategoria |
|---|---|---|---|---|---|
| A | 1 | Jędrys Zbigniew | 3130 | 1 | Weteran |
| A | 2 | Ratajczak Andrzej | 0 | 4 | Weteran |
| A | 3 | Popielas Ryszard | 1490 | 2 | Weteran |
| A | 4 | Ciepłuch Ryszard | 560 | 3 | Weteran |
| B | 5 | Raczyński Leszek | 1800 | 1.5 | Weteran |
| B | 6 | Kopydłowski Przemysław | 1800 | 1.5 | Weteran |
| B | 7 | Stryjakowski Marek | 0 | 4 | Weteran |
| B | 8 | Sobiesiak Ryszard | 1080 | 3 | Weteran |
| C | 9 | Szaj Eugeniusz | 1910 | 2 | Weteran |
| C | 10 | Janiszewski Mirosław | 600 | 4 | Weteran |
| C | 11 | Przewoźny Marek | 3670 | 1 | Weteran |
| C | 12 | Ślebioda Sylwester | 530 | 5 | Weteran |
| C | 13 | Gmerek Bogdan | 870 | 3 | Weteran |
| A | 14 | Wencka Maciej | 1740 | 1 | Junior |
| A | 15 | Korcz Kajetan | 950 | 2 | Junior |
| A | 16 | Jankowski Wojciech | 0 | 3 | Junior |
| A | 17 | Jankowski Maciej | 0 | 5 | Senior |
| A | 18 | Urbaniak Maciej | 1390 | 3 | Senior |
| A | 19 | Ruciński Marcin | 2650 | 1 | Senior |
| A | 20 | Budych Maciej | 1940 | 2 | Senior |
| A | 21 | Wiśniewski Marcin | 1350 | 4 | Senior |
| B | 22 | Culicki Paweł | 0 | 3 | Senior |
| B | 23 | Knychała Robert | 0 | 3 | Senior |
| B | 24 | Bartkowski Adam | 2860 | 1 | Senior |
| B | 25 | Szymański Przemysław | 0 | 3 | Senior |
| C | 26 | Siwek Sebastian | 3620 | 1 | Senior |
| C | 27 | Styperek Ryszard | 1770 | 3 | Senior |
| C | 28 | Skrzypczyński Rafał | 1970 | 2 | Senior |
| C | 29 | Majchrzak Paweł | 1450 | 4 | Senior |
Po zawodach rozpaliliśmy ognisko, na którym zawodnicy piekli swoje kiełbaski. Dodatkowo mieliśmy smażoną cebulkę, więc nie ma się co dziwić, że cały zapas prowiantu, który zabraliśmy został zjedzony.
Na koniec ogłosiliśmy wyniki, wręczyliśmy puchary oraz nagrody.
Zdjęcia dostępne są w naszej Galerii.
Bardzo chcielibyśmy podziękować Stowarzyszeniu za udostępnię łowiska, choć okazało się dla nas niezbyt łaskawe.
Dziękujemy także Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za ufundowanie pucharów oraz nagród.
Zawody na Żwirowni Owińska były również zaliczane do walki o tytuł Wędkarza Roku.
W kalendarzu na czerwiec mamy następujące zawody:
13.06 – Finałowa tura zawodów o Mistrza Koła w spławiku na Jeziorze Niepruszewskim
20.06 – III tura FeederCUP na Zalewie Jaraczewo
Serdecznie zapraszamy
Autor: Marcin Ruciński